Sıkça Sorulan Sorular


Genel Bilgiler

İşletme Bölümü mezun sayısının yüksek olduğu doğrudur. Ancak, bu durum sadece işletme bölümüne özgü değildir. Ülkemizde genç nüfusun yoğun olması nedeniyle, pek çok bölüm pek çok mezun vermekte ve günümüz şartlarında “iş garantili meslek” kavramı ortadan kalkmaktadır. Ancak, işletme bölümü mezunlarının çalışabileceği alanlar çok geniştir. Mezunlarımız özel sektörde sanayi kuruluşları, muhasebe ve denetim şirketleri, bankalar, danışmanlık kuruluşları, sigorta şirketleri, turizm sektörü, perakende sektörü, dış ticaret, reklamcılık, pazarlama ve satış gibi alanların yanı sıra Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sermaye Piyasası Kurulu, Sanayi ve Ticaret Odaları gibi kamu kuruluşlarının çeşitli kademelerinde uzman ve yönetici pozisyonlarında çalışırlar.
Kısaca, kendinizi geliştirdiğiniz sürece iyi bir işletme eğitimi ile çok başarılı bir kariyere sahip olabilirsiniz. 

Bölümün sunduğu “Perakende Yönetimi” ve “Muhasebe ve Denetim” opsiyon ve sertifika programlarından ilgi alanlarınız doğrultusunda herhangi birisine yönelerek mezun olmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Üniversitede eğitim dilinin İngilizce olması ve beraberinde eğitiminiz boyunca ikinci yabancı dil (Fransızca, İtalyanca, Almanca, Rusça, İspanyolca, Japonca, Yunanca, Portekizce, Çince, Arapça ve Latince) öğreniyor olmanız da mezun olduğunuzda sizi birçok kişinin önüne geçirecektir. Yine eğitiminiz boyunca Erasmus bursları ile değişim öğrencisi olarak bir döneminizi yurtdışında anlaşmalı üniversitelerden birisinde geçirmeniz mümkündür. Tüm bunların yanında bölümümüzün ilgili akademik kadrosu sizlerin kendinizi geliştirmesi adına her türlü yardıma açık olacaktır. 

İşletme Bölümü mezunları pek çok farklı alanda çalışabilirler. Mezunlarımız özel sektörde sanayi kuruluşları, muhasebe ve denetim şirketleri, bankalar, danışmanlık kuruluşları, sigorta şirketleri, turizm sektörü, perakende sektörü, dış ticaret, reklamcılık, pazarlama ve satış gibi alanların yanı sıra Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sermaye Piyasası Kurulu, Sanayi ve Ticaret Odaları gibi kamu kuruluşlarının çeşitli kademelerinde uzman ve yönetici pozisyonlarında çalışırlar. Ayrıca, “Perakende Yönetimi” ve “Muhasebe ve Denetim” opsiyon ve sertifika programlarından mezun olan öğrencilerimiz, uzmanlık alanları doğrultusunda ilgili sektörlerin önde gelen şirketlerinde yönetici pozisyonlarında istihdam edilmektedirler.
Bütün bunlara ek olarak, okulumuzdaki Embryonix biriminden destek alarak kendi işinizi kurabilir ya da akademisyen olmak için eğitiminize devam edebilirsiniz.
Bölümümüz yönetim, pazarlama gibi hem sözel hem de muhasebe, işlemler yönetimi gibi sayısal dersleri içermektedir. Alacağınız zorunlu derslerin yanı sıra ilgi alanınız doğrultusunda sizlere sunulan seçmeli derslerle de ister sayısal ister sözel alana yönelebiliriniz. 
Öncelikle üniversitemizde eğitim dili İngilizcedir. Bununla beraber birinci sınıftan başlayarak eğitiminiz süresince alacağınız zorunlu ikinci yabancı dil dersiniz vardır (İspanyolca, Almanca, Rusça, Fransızca vb). Birinci ve ikinci sınıfta alacağınız Matematik, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Sosyal Bilimler, Ekonomi gibi ortak fakülte derslerinin yanı sıra yine birinci sınıftan başlayarak alacağınız İşletme bölümünün özellikli dersleri vardır. Derslerimiz işletmenin fonksiyonları üzerine kurgulanmıştır. Kısacası işletmenin yönetim, pazarlama, muhasebe ve üretim fonksiyonlarına odaklanan alacağınız hem zorunlu hem de seçmeli dersleriniz vardır.
Dersler ile ilgili daha ayrıntılı içeriklere ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki linki inceleyebilirisiniz:

http://ects.ieu.edu.tr/akademik.php?lang=tr&sid=curr&section=dba.ieu.edu.tr
 
http://ects.ieu.edu.tr/akademik.php?lang=tr&sid=course&section=dba.ieu.edu.tr 
Daha önce İngilizce eğitim görmemiş olmanız sorun değildir. İlk sene hazırlık programı okuyarak İngilizce ile ilgili tüm açıklarınızı kapatabilirsiniz.
Bölümde öncelikle sizden kendinizi geliştirme isteğine sahip olmanız ve ilerisi için aktif bir iş hayatına hazır olmanız beklenmektedir. Örneğin eğitimin süreniz boyunca sizden staj yapmanız beklenmektedir. Derslerde teorik olarak öğrendiklerinizi sahaya inerek pratikte de görmeniz, gözlemlemeniz ve uygulamanız istenmektedir. Bununla beraber çeşitli projelerde çalışmanız, öğrenci kulüplerinde rol almanız da beklenmektedir. 
Üniversitenin sunmuş olduğu burs olanakları ile ilgili güncel bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://oim.ieu.edu.tr/index.php/ucretler-burslar/burslar 
Üniversitemizde yerleştirildiği lisans (dört yıllık) programlarını üstün başarı ile yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla “Çift Ana Dal Programı” uygulanmaktadır. Ayrıca, belli bir alanda uzmanlık kazanmak isteyen başarılı öğrenciler diğer bölümlerde “Yan Dal Programı”na devam etmektedirler.

Çift Anadal programları: http://oim.ieu.edu.tr/index.php/akademik-bilgiler/cift-anadal-programlari 

Yan Dal programları: http://oim.ieu.edu.tr/index.php/akademik-bilgiler/yandal-programlari 
AB ve aday ülkelerde, kültürlerin birbirine yaklaşması ve kaynaşması için ünivertsite öğrencileri için uygulanmakta olan, Erasmus bursları ile değişim öğrencisi olarak bir döneminizi yurtdışında anlaşmalı üniversitelerden birisinde geçirmeniz mümkündür. Tüm bunların yanında bölümümüzün ilgili akademik kadrosu sizlerin kendinizi geliştirmesi adına her türlü yardıma açık olacaktır. Anlaşma olan üniversiteler için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://uio.ieu.edu.tr/wp-content/ERASMUS-ANLASMALARI8.pdf 
Üniversitenin yıllık öğretim ücreti ile ilgili güncel bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://oim.ieu.edu.tr/index.php/ucretler-burslar/ucretler/lisans-ve-meslek-yuksekokulu-programlari