Bizi takip edin
|
EN

Hakkımızda

Merhaba,

İşletme Bölümümüz lisans düzeyinde İşletme ve Muhasebe ve Denetim programlarını sunmaktadır. Her iki programımız da profesyonel yönetici ve girişimci adaylarını geleceğe hazırlarken çağdaş, bilimsel değerleri ve küresel dinamikleri referans alan disiplinler arası nitelikte tasarlanmıştır.

Bölümüz akademik kadrosu ulusal ve uluslararası arenada araştırmalar yürüten, yayınlar yapan tam zamanlı akademisyenler ve iş dünyasından tecrübelerini aktaran profesyonellerin bileşiminden oluşmuştur. Böylece öğrencilerimizin teori ve pratiğin bağlantısını kurmalarını hedeflemekteyiz.  

Eğitim felsefemiz deneyimsel, aktif, katılımcı ve öğrenci ihtiyaçlarına duyarlı olarak şekillenmiştir. Stajlar, bireysel ve grup projeleri ve sunumlarla öğrencilerimizi iş dünyasına hazırlıyoruz. Öğrencilerimizin farklı kültür ve bakış açılarıyla etkileşimini Erasmus anlaşmaları, ikili okul işbirlikleri ile sağlıyoruz. Bu kapsamda, dileyen öğrencilerimiz pek çok farklı ülke ve okulda eğitimlerinin belli bir dönemlerini geçirebiliyorlar, kampüsümüzdeki yabancı öğrencilerimiz yoluyla da bu etkileşimi perçinleme şansına sahip oluyorlar. Öğrencilerimiz, İşletme eğitimi kapsamında, temel zorunlu derslerin yanı sıra geniş seçmeli ders yelpazesi ile pazarlama, süreç yönetimi, yönetim ve organizasyon, inovasyon, liderlik, muhasebe ve finans alanlarında derin bilgi birikimi edinirken, genel eğitim dersleri yoluyla da pek çok farklı alanda genel kültür ve yetkinlikler kazanıyorlar.

Girişimci düşünce yapısının kazandırılması Üniversitemizin önem verdiği temel konulardan biridir. Yaratıcı ve yenilikçi girişimcilik Üniversite’nin genelinde olduğu gibi İşletme Bölümü’nde de baskın olarak hissedilir. KOSGEB sertifikalı yaratıcı girişimcilik derslerinde gösterilen başarılarla TÜSİAD’ın girişimcilik bayrağı üç kez üst üste İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne kazandırılmıştır.

Muhasebe ve Denetim programı öğrencilerimizin staj imkânını geliştirmek ve uluslararası isimlerden ders almalarını sağlamak amacıyla, dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık firmalarından PwC ile iş birliğimiz bulunmaktadır. Yapılan anlaşmayla birlikte PwC firması, Muhasebe ve Denetim programı öğrencilerine öncelikli staj olanağı sağlamaktadır. Ayrıca, müfredatta yer alan bazı dersler, firmanın yurt dışındaki ofislerinde de görev yapan üst düzey yöneticiler tarafından verilmektedir. 2020-2021 akademik yılında Muhasebe Bilgi Sistemlerinin Temelleri (ACC 301), Denetim ve Güvence (ACC 3007) ile İç Kontrol ve İç Denetimin Temelleri (BA 443) dersleri üst düzey yöneticiler ve PwC iş ortakları (partner) tarafından verilmiştir.

Bölümümüz, Muhasebe ve Denetim programı öğrencilerimizi hem yönetim hem de muhasebe yetkinlikleri ile donatmayı hedeflemektedir. ACCA (Association of Chartered Certified Accountants - İngiltere) tarafından akredite edilen bu programımız, uluslararası tanınırlığa sahiptir. Öğrencilerimiz ACCA tarafından verilen meslek sınavlarından dünyada bir eğitim kurumunun alabileceği maksimum 9 muafiyet hakkından 8'ine sahiptir ve mezuniyet sonrası 13 sınav yerine yalnızca 5 sınava girerek AB ülkeleri dahil dünyanın birçok yerinde muhasebe ve finans kariyerine bir adım önde başlama imkanına sahiptir.

İşletme Bölümü bünyesinde ayrıca farklı ihtiyaç ve kitlelere hitap eden 3 farklı MBA programı ve güçlü bir akademik alt yapıya sahip doktora programı bulunmaktadır. Detaylar için: https://lisansustu.ieu.edu.tr/tr

Mezunlarımızın kendi işlerinin başında girişimciler, ülkemizde ve dünyanın farklı yerlerinde uluslararası şirketlerde çalışan profesyoneller ve yöneticiler, dünyanın önde gelen üniversitelerinde akademik kariyerlerine devam eden araştırmacılar olarak ekonominin, toplumların ve insanlığın ilerlemesine katkı sağlamalarından mutlu ve gururluyuz.

Prof. Dr. Gülem ATABAY
İşletme Bölüm Başkanı

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Gülem Atabay ile 5 Soruda İşletme

İşletme Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı üniversite tercihiniz ve bölümlerle ilgili merak ettiğiniz her şeyi "Dekanlarımızla Tercih Masası"nda anlatıyor.